Skip to content
hintergrund bild

Referenzen

MUREXIN v historickém sídle

PODLAHY

MUREXIN v historickém sídle

Dominantní budova, která kdysi sloužila jako sídlo nižší šlechty a církevních hodnostářů, se dočkala kompletní rekonstrukce. Soukromý investor ve spolupráci s architektem měl už od počátku jasnou představu o finální podobě.

Výsledek je podle našeho názoru ukázkovým příkladem využití historické budovy, která poskytne současné moderní bydlení a kde citlivé architektonické řešení dává vyniknout prvkům z minulosti v kombinaci se současnými technologiemi. Kompletní rekonstrukcí prošly také podlahy. Po předchozích dobrých zkušenostech si investor vybral jako dodavatele podlah jednoho z významných partnerů společnost MUREXIN a realizační firmou se stala firma MAPETO podlahy, s.r.o. 

Při odstraňování původní keramické dlažby, která ne všude byla pevně spojena s podkladem, podlaháři zjistili, že ani betonový podklad ve stávajícím stavu není vhodný pro pokládku nové dřevěné podlahy. Logickým vyústěním tohoto zjištění byla sanace trhlin podkladního betonového potěru a celkové vyrovnání podkladu lokálně až do 40 mm. Zdálo se, že tyto operace a nutné technologické přestávky výrazně ovlivní harmonogram probíhajících prací. Zpoždění v takových případech může způsobit komplikace s dále navazujícími pracemi, jako jsou např. montáž nábytku či kuchyňské linky. Pro realizaci této zakázky byla použita profesionální stavební chemie MUREXIN s požadavkem rychlého a spolehlivého řešení. Podlaháři nejprve vyplnili hrubé výtluky podkladu rychleschnoucí opravnou hmotou RS 90 F. Tuto pevnou, avšak jemnozrnnou a brousitelnou hmotu je možné aplikovat téměř „do nuly“. Dále provedli sanaci prasklin podkladu pomocí spon HOCO a zalitím Epoxidovou pryskyřicí EP 70 BM. Stejná pryskyřice, která vytvrzuje po cca 24 hodinách, avšak se zásypem křemičitým pískem, byla použita k vytvoření ideálního spojovacího můstku pro nivelační hmotu. V praxi je možné použít i pryskyřici EP 90, která vytvrzuje již po cca 4 hodinách. Poté již následovalo vyrovnání podkladu pomocí Expresní nivelační hmoty SL 52. Dřevěné podlahy, které jsou mimořádně náchylné na vlhkost podkladu, je možné na nivelační hmotu SL 52 lepit již po 12 hodinách. Pokládka luxusní dřevěné krytiny od švédského výrobce Kährs byla pro podlaháře příjemným vyvrcholením práce na této zakázce. Pro nalepení použili lepidlo na parkety X-Bond MS-K 511. Lepidlo neobsahuje rozpouštědla ani izokyanáty, a je tak šetrné ke zdraví podlahářů i samotných obyvatel domu, jelikož neuvolňuje žádné nebezpečné látky. Navíc i po vytvrzení zůstává lepidlo trvale elastické a dokáže tak utlumit kročejový hluk až o 14 dB.

I přes počáteční obavy řemeslníků, kteří navazovali svojí prací na podlaháře a měli pevně dohodnuté termíny, se realizace této zakázky oproti harmonogramu neopozdila a vše se podařilo finalizovat v termínu, k plné spokojenosti investora.